Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Elif Şafak – Aşk

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

Ella Rubinstein, ABD’nin Boston kentinde yaşayan, 40 yaşında, evli ve üç çocuk sahibi bir kadındır. Kocası David, tanınmış ve başarılı bir diş hekimidir ve onunla birlikte yaşamaktadır. Hayatını her zaman evde yemek yapmak ve çocuklarına bakmakla geçirir. Ella ve David, kendi şartlarında pek iyi bir evlilik yürütmezler; çünkü Ella, David’in onu aldattığını düşünmektedir.

Bir gün Ella ve David, büyük kızları Jeannette’nin erkek arkadaşı Scott ile evlenmek için onların karşısına çıktığında ne yapacaklarını bilemezler. Ella, kızını engellemeye çalışır. Scott’ı arar ve ona kızından uzak durmasını söyler. Bunu öğrendikten sonra David ve Jeannette, Ella’ya karşı tavır alır. Bu olaydan sonra Ella’nın hayatı değişmeye başlar.

Ella, David’in yardımıyla bir dergide iş bulur. Oradaki işi, dediği gibi, bir yayınevinde bir edebiyat editörünün asistanıdır. Ella, müsait olduğunda, kendisine verilen öyküyü değerlendirerek zamanını geçirir. Hikâyenin yazarı, Aziz Zahara adında İskoç bir mutasavvıftır (Sufi). Hikâyenin konusu ise, 13. yüzyılda geçmektedir ve Mevlana ile Şems’in dostluğunu anlatmaktadır. Ella, bu hikayede kendi hayatını bulur ve hikayeden çok etkilenir. Vakit buldukça sürekli bu hikayeyi okur, o dönemin tasavvuf dünyasına dalar, Mevlana ile Şems’i iyice tanır ve bir nebze de olsa yaşamına anlam ve renk katar.

Zamanla Ella, Aziz’e e-postalar atmaya başlar. Bu mesajlaşmalar iyice sıklaşınca da Ella, Aziz’i tanımadan Aziz’e aşık olur. Ella, kocası David’e Aziz diye birisine aşık olduğunu söyler. David, Ella’yı evliliğini sonlandırmamaya ikna etmeye çalışsa da, bir türlü başarılı olamaz. Aziz, Boston’a gelip Ella ile bir otelde buluşur ve kendiyle ilgili her şeyi Ella’ya anlatır: Aziz kanserdir ve çok az hayatı kalmıştır.

Ella, her şeyi kabul edip ailesini terk eder ve Aziz ile birlikte Konya’ya gelip birlikte yaşamaya başlarlar. Bir yıl boyunca birlikte çok mutlu bir hayat sürdürürler. Daha sonra Aziz, hastalığından dolayı sessizce ölür. Ella, bunun üzerine yalnız kalır. İkiz çocukları ve kocası David, Ella ile yaptıklarından ötürü konuşmak istememektedir. Ancak onu destekleyen tek kişi, bir zamanlar erkek arkadaşıyla evlenmesine karşı çıktığı büyük kızı Jeannette’dir.

Elif Şafak – Aşk BENZER İÇERİKLER
Elif Şafak – Aşk YAPILAN YORUMLAR