Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

J. R. R. Tolkien – Yüzüklerin Efendisi

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

Kara Lord olarak da bilinen Sauron, kendi efendisi Melkor’un görevini tamamlamak üzere Orta Dünya’daki halkların zaaflarından yararlanıp “güç yüzüklerini” yapar.

“ Üç yüzük göğün altında yaşayan elf krallarına,
Yedisi taştan saraylarındaki cüce hükümdarlara, Dokuzu ölümlü insanlara, ölecekler ne yazık; Bir yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda, Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi’ne. Hepsine hükmedecek bir yüzük, hepsini o bulacak, Hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak, Gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda.


Güç Yüzükleri’nin sahipleri kandırıldıklarını anlamıştı fakat iş işten geçmişti.

Elfler, Sauron’a karşı savaş açtı ve Kara Lord, Elflerle büyük bir savaşa girdi. Birçok Elf şehri yok oldu. Daha sonra Elfleri yenemeyeceğini anlayan Sauron bir süre saklandı. Sonra tekrar yüzükten aldığı güçle iyice güçlenen Sauron, çok geçmeden Orklar, Haradrim halkı, Rhûn halkı ve kötülüğün hizmetine girmeye hazır diğer halklarla, Orta Dünya’nın tek hakimi olmak için işgale başladı. Elfler ve insanlardan oluşan ve Son İttifak olarak adlandırılan bir ordu Sauron’u durdurmayı başardı. Parmağındaki tek yüzük İsildur’un eline geçti fakat güce düşkün olan insanlar yüzüğü yok etmedi. Daha sonra yüzük efendisine ihanet etti ve İsildur’un ölümüne sebep oldu. Bir nehrin içinde kayboldu. Böylece unutulmaması gereken değerler unutulup gitti.

Aradan yüzyıllar geçti ve yüzük eski bir Hobbit olan Smeagol’un eline geçti. Sméagol yüzüğü 500 yıl boyunca dumanlı dağların derinliklerinde sakladı. Fakat Bilbo Baggins adlı Hobbit, Gollum’u yüzüğü düşürürken gördü ve onu aldı. Yıllar boyunca Mordor’daki Barad-Dûr’da gücünü yeniden toparlayan Sauron, kötülüğe hizmet eden tüm halkları yeniden birleştirerek tekrar saldırıya geçti. Sauron’un Orta Dünya’yı ele geçirmesi için ihtiyacı olan tek şey yüzüktü.Tüm bu olanların farkında olan İstari’den Gandalf, Elf temsilcisi Elrond’un ülkesinde bir meclis toplamayı başararak yüzüğün yok edilmesi gerektiğine karar verdi. Yüzüğü yok etme görevi ise Frodo Baggins adlı Hobbit’e verildi. Böylece serüven başlamış oldu.

Hikâyenin ilerleyen bölümlerinde, Elrond, Aragorn’a Elendil’in “Narsil” adlı (sadece kralların taşıyacağı) kılıcını verir. Aragorn ona “Andúril (Batının Alevi)” ismini verir. Bilbo Frodo’ya Mithril ve Sting kılıcını verdikten sonra Charadras (Karadras) Geçidi’ne giderler. Saruman dokuz yoldaşı büyüleyerek dağa şimşek çaktırır, üstlerine çığ düşer. Frodo’ya hangi taraftan gitmeleri gerektiğini sorar. Frodo madenlerden gitmeyi seçer. Moria Madenlerine girdiklerinde Khazad-Dûm köprüsü yakınlarında Melkor’un hizmetkarı Balrog yollarını keser. İstari Büyücüsü Gandalf, Balrog’u etkisiz hale getirmesine rağmen Balrog düşerken onu da kırbacıyla çeker. Gandalf’ın Khazad-Dûm köprüsü’nden düşmesinin üzerine Aragorn grubun yeni lideri olur. Lothlorien’e doğru giderler. Kahin gözlü, büyüleyici görünüşü olan Lothlorien’in Hanımı Galadriel ile görüşürler. Galadriel’in eşi Celeborn Sam’e ip, Merry ve Pippin’e keskin bir hançer, Aragorn’a büyüleyici bir hançer, Legolas’a prenslerin soyundan gelenlerin kullandığı özel bir yay, Frodo’ya ise Galadriel aynasını gösterir. Altın saçlarından bir tel isteyen Gimli’ye ise üç tel altın saç verir. Nehirlerin kıyısına varınca Boromir, yüzüğü Frodo’dan almak ister fakat alamaz.Yüzük onu zapt ettikten sonra Boromir keşke olanları değiştirseydim der fakat Aragorn, onun yerine Frodo’yu Mordor’a yollar. Mordor yoluna doğru giden Frodo’nun peşine Sam takılır. Savaş ortaya çıkınca Boromir Uruk-hailar tarafından okla öldürülür. Üç Avcı (Aragorn, Gimli ve Legolas), kardeşlik bozulunca kendilerine yeni bir grup kurup Boromir’i ararlar. Kardeşlik dağılmıştır, Merry ve Pippin, Boromir’in söylediğine göre Isengard’a doğru esir alınmıştır, Sam ve Frodo, Mordor yolundadır, Üç Avcı, Merry ve Pippin’i aramak için yola çıkarlar.

J. R. R. Tolkien – Yüzüklerin Efendisi BENZER İÇERİKLER
J. R. R. Tolkien – Yüzüklerin Efendisi YAPILAN YORUMLAR